Úvod Latinská Amerika Subsaharská Afrika Blízký východ Asie Tichomoří O těchto stránkách
Haiti
Přehled politického vývoje

1492 - objevena Kryštofem Kolumbem při jeho první výpravě.

1665 - jmenován první francouzský guvernér v západní části ostrova - ustavena kolonie Saint Domingue.

1867 - Španělsko formálně uznalo francouzskou kolonii.

1804 - vyhlášena nezávislost Haiti (po jediné úspěšné otrocké revoluci v novodobých dějinách).

1821-1844 - Haiti okupovala Dominikánskou republiku.

1915-1935 - politická nestabilita a všeobecné násilí vedly Spojené státy k rozhodnutí o okupaci země.

1937 - masakr 15 - 20 tisíc Haiťanů zorganizované dominikánským diktátorem Trujillem na dominikánské straně hranice.

1941 - Elie Lescot prezidentem.

1945 - zakládajícím členem OSN.

1948 - zakládajícím členem Organizace amerických států.

1950-1956 - Paul Eugene Mogloire prezidentem - diktátorský režim.

1956-1971 - chaotické období vlády tří prozatímních prezidentů.

1957 - François Duvalier ("Papa Doc") prezidentem - diktátorský režim. Násilně potlačoval odpůrce, opíral se o Prezidentskou gardu a polovojenskou organizaci tontons-macoutes, která kontrolovala venkov. Nahradil dvoukomorový parlament jednokomorovým.

1964 - Duvalier se prohlásil doživotním prezidentem.

1971 - smrt Françoise Duvaliera, moc přebírá jeho syn Jean-Claude Duvalier ("Baby Doc"), navazuje na diktaturu.

1974 - zestátněno nerostné bohatství.

1984-1986 - rozšiřovala se lidová vzpoura proti režimu. Prezident Jean-Claude Duvalier provádí částečné změny v rámci režimu s cílem jej zachovat.

1986 - pokračující nepokoje - protivládní demonstrace. Spojené státy provádějí nátlak na prezidenta, aby odstoupil, a následně ukončily svou podporu Haiti, prezident opustil zemi. Moc převzala vojensko-civilní junta v čele s gen. Henri Namphym.

1986-1990 - dočasné vlády byly nestabilní, pokračuje násilí a porušování lidských práv. V roce 1988 (červen, září) se odehrály dva vojenské převraty za sebou. V letech 1988-1990 prezidentem Prosper Avril. V roce 1990 vyhlášen 30denní výjimečný stav, zatýkání představitelů opozice, posílena cenzura. Protivládní demonstrace, násilně potlačovány. Prezident Avril odstoupil a opustil zemi. Ustanovena prozatímní prezidentka Ertha Pascal-Trouillotová, která připravila svobodné volby.

1990 - Jean-Bertrand Aristide demokraticky zvoleným prezidentem, jeho reformy polarizovaly společnost.

1991 - vojenský puč, Aristide opustil zemi. V zemi zaveden vojenský režim. Organizace amerických států, podporovaná vládou USA, usilovala o Aristidův návrat do země.

1991 - v lednu proběhl neúspěšný pokus Duvalierových přívrženců o převrat v čele Rogerem Lafontantem. V září úspěšný vojenský převrat, vládu převzala vojenská junta v čele s Raoulem Cédrasem, represe přinesly až 1500 obětí na životech, nastolen vojenský režim v zemi. V říjnu Evropská unie, Francie, USA a Kanada zastavily pomoc Haiti, Organizace amerických států vyhlásila embargo s požadavkem obnovení demokracie v zemi (zrušeno v srpnu 1993).

1992 - jednání ve Washingtonu mezi svrženým prezidentem Aristidem a členy Národního shromáždění pod záštitou Organizace amerických států, dosaženo dohody o návratu Aristida k moci, dohodu však odmítl prozatímní prezident Joseph Nérette a též Nejvyšší soud.

1993 - v únoru vláda souhlasila s umožněním vstupu civilních pozorovatelů Organizace amerických států a OSN do země.

1993 - v červnu parlament odhlasoval formální uznání Aristida prezidentem, ovšem pod podmínkou, že nebude mít skutečnou moc. RB OSN vyzvala Haiti, aby umožnila návrat demokraticky zvoleného prezidenta Aristida a pohrozila blokádou dodávek ropy, paliv a zbraní, zmrazením zahraničních aktiv (v srpnu blokádu pozastavila).

1993 - v červenci v New Yorku OSN zprostředkovala dohodu o řešení krize (mírový plán). V srpnu RB OSN vyslala na Haiti misi s cílem rozhodnout o dalších případných operacích OSN, následně pohrozil obnovením sankcí v případě, že nebude zastaveno násilí. V září OSN vyslala na Haiti misi bezpečnostních a vojenských sil (UNMIH - 1600 příslušníků), pověřenou dohledem nad dodržováním lidských práv a výcvikem armády a policie. V říjnu po násilném incidentu zaměřeném na americké diplomaty, zahraniční novináře a vojáky mise OSN USA vyzvaly k zastavení technické pomoci a obnovení sankcí, RB OSN obnovila hospodářské sankce (zrušeny v říjnu 1994). Pravicová koalice odmítla mírový plán OSN.

1994 - v únoru skupina haitských poslanců předložila nový plán, USA jej podpořily, ale Aristide odmítl a předložil vlastní plán řešení krize.

1994 - v květnu RB OSN rozhodla uvalit téměř úplné obchodní embargo. Parlament jmenoval prezidentem Emila Jonassainta, RB OSN jej odmítla. V červenci vojenská vláda nařídila misi OSN a OAS opustit zemi. V září vláda zahájila soudní stíhání Aristida obviněného z "velezrady". James Carter v čele americké delegace jednal s haitskou vládou o jejím dobrovolném odstoupení a předání moci Aristidovi, vyjednávaní skončilo úspěšně, předešlo se násilné invazi USA na ostrov. V rámci operace "Podpora demokracie" se na ostrově vylodila americká vojska s cílem zajistit pokojný přechod moci. V říjnu podal demisi šéf junty gen. Raoul Cédras opustil zemi, demisi podal také prezident Jonassaint. Jednotky USA obsadily Národní palác a budovy vládních úřadů. Aristide se vrátil na ostrov.

1995 - RB OSN schválila misi OSN na Haiti (MIUHA).

1995 - v červnu až září v parlamentních a místních volbách zvítězila koalice stoupenců Aristida.

1996 - René Préval prezidentem.

2000 - konaly se prezidentské volby, v nichž zvítězil Jean Bertrand Aristide, opozice jej neuznala.

2001 - Jean Bertrand Aristide prezidentem. Opozice jmenovala Gerarda Gourguea vlastním prozatímním prezidentem.

2001 - neúspěšný pokus o státní převrat.

2002 - Haiti přijato za plnoprávného člena CARICOM.

2003-2004 - pokračují politicky motivované nepokoje, v některých případech násilné.

2004 - v únoru vypuklo ozbrojené povstání Aristidových odpůrců. Aristide rezignoval na funkci prezidenta. RB OSN přijala rezoluci o vyslání mezinárodních sil na Haiti. V březnu se úřadu ujímá prozatímní prezident Boniface Alexandre. V červnu stabilizační mise OSN (MINUSTAH) převzala kontrolu nad zajišťováním bezpečnosti v zemi.

2006 - René Préval prezidentem.

Použité a dopoučené informační zdroje

Tištěné publikace a časopisy:

Elektronické zdroje:
Chcete-li si ověřit dostupnost publikací v některých českých knihovnách, můžete použít Jednotnou informační bránu.
Tyto stránky vznikly v rámci interního grantového projektu VŠE v Praze č. IG 12/05.
Pokud máte nějaké připomínky k obsahu těchto stránek, napište nám.