Úvod Latinská Amerika Subsaharská Afrika Blízký východ Asie Tichomoří O těchto stránkách
Indonésie
Přehled politického vývoje

Kolem 1500 před n. l. - příchod předků dnešních obyvatel Indonésie ze Zadní Indie.

1. století n. l. - zakládány první státy na Jávě, Sumatře a Borneu.

Od 4. století - začíná se šířit brahmanismus, později buddhismus. Pod indickým vlivem vznikala na Jávě a Sumatře první knížectví (Taruma).

7.-10. století - hinduistická řiše Šrividžaja kontrolovala většinu Jávy a Malajského poloostrova.

10.-14. století - období rozdrobenosti.

14. století - hinduistické říši Madžapahit s centrem na Jávě se podařilo ovládnout většinu dnešní Indonésie.

13.-16. století - panujícím náboženstvím se stal islám šířený z Indie.

1460-1511 - na Sumatru zasahoval z malajského poloostrova vliv Malackého sultanátu.

1575-1755 - islámské knížectví Mataram na Jávě.

Od začátku 16. století - do oblasti pronikají Portugalci (1512 obsazeny Moluky).

Od konce 16. století - do oblasti pronikají Nizozemci (1602 založena nizozemská Východoindická společnost).

1670-1900 - nizozemští kolonisté dostali celou Indonésii pod jednu vládu jako Nizozemské východoindické ostrovy (Dutch East Indies).

Do poloviny 18. století - Nizozemci obsadili prostřednictvím Východoindické společnosti většinu Jávy (Nizozemská Východní Indie).

1798 - kolonie Východoindické společnosti připadly nizozemské koruně. Okupace Nizozemí Francií v době napoleonských válek využila Velká Británie k obsazení jejích kolonií v jihovýchodní Asii.

1811-16 - Velká Británie obsadila nizozemské državy v Indonésii.

1824 - smlouva, podle které Britové vrátili indonéské ostrovy Nizozemcům. Přes odpor domácích obyvatel pokračovalo podrobování dalších částí Indonésie.

1913 - dobyt poslední nepodrobený sultanát Aceh (Atjeh) na severu Sumatry.

1928 - mládežnická konference, na které se účastníci zavázali pracovat pro "jeden národ, jeden jazyk, jeden lid"

1942-45 - Japonsko okupuje Nizozemské východoindické ostrovy.

1945 - Po protijaponském povstání v únoru 1945 byla požadována okamžitá nezávislost. Japonci pomohli vůdci Sukarnovi vrátit se z vnitřního exilu a vyhlásit nezávislost Indonéské republiky (17. 8. 1945). Následovala však nizozemsko-britská intervence (říjen 1945), která obnovila nizozemskou koloniální nadvládu. Odpor vůči ní vedl ke guerillové válce.

1949 - Nizozemci uznali indonéskou nezávislost po 4 letech guerillové války. Na základě výsledků haagské konference byly 30. 12. 1949 vyhlášeny Spojené státy indonéské (Republik lndonesia Serikat), jež tvořilo vedle Indonésie 15 dalších domorodých útvarů.

1950 - unie nahrazena unitární Indonéskou republikou, jejímž státním mottem se stala "Jednota v různosti".

50. léta - Moluky vyhlásily nezávislost na Indonésii a zahájily tak neúspěšnou separatistickou válku.

1958-59 - potlačena vojenská protivládní povstání na Sumatře a Celebesu, v jejich důsledku zaveden systém řízené demokracie a řízeného hospodářství.

1962 - Nizozemci souhlasili s přechodem Západní Papuy (Západní Irian) k Indonésii po ukončení správy OSN. Součástí Indonésie se stal po plebiscitu v březnu 1963.

1965 - neúspěšný pokus o převrat, stovky tisíc podezřelých ze spolupráce s komunisty byly během čistky namířené proti levičákům zabity (údajně přes 500 tisíc lidí).

1966 - Sukarno předal pravomoci pro výjimečný stav generálovi Suhartovi, který se v březnu 1967 stává prezidentem.

1969 - Západní Papua se oficiálně stává součástí Indonésie jako provincie Irian Jaya.

1975 - Protugalci udělují nezávislost Východnímu Timoru. Vyhlášena Východotimorská lidová demokratická republika.

1976 - Indonésie vtrhla na Východní Timor a začleňje ho jako svojí provincii s názvem Loro Sae, později Timor Timur.

90. léta - sílí národněosvobozenecký boj obyvatel Východní Timoru.

1995 - rozhovory mezi zástupci Indonésie a Portugalska o budoucnosti Východního Timoru. Protesty proti autokratické generála Suharta.

1996 - násilné protesty v hlavním městě Jakartě, policisté zaútočili na sídlo opoziční Demokratické strany Indonésie (PDI).

1997 - Asijská ekonomická krize, propad indonéské rupie. Ve sporných parlamentních volbách získala 73,6 % hlasů vládní strana Golkar.

1998 - v prezidentských volbách znovu zvolen generál Suharto. Mohutné mnohatýdenní protesty a nepokoje vyústily v odstoupení Suharta a zvolení Jusefa Habibieho. Přetrvávají dlouholeté boje za nezávislost Západní Papuy (provincie Irian Jaya) a Ačehu.

1999 - výbuch etnických nepokojů na Molukách. V Indonésii se odehrály svobodné volby. Na Východním Timoru se hlasovalo pro nezávislost v referendu uspořádaném OSN. Východní Timor se dostává pod správu OSN. Prezidentem se stává Abdurrahmán Wahíd (Gus Dur).

2000 - Wahídovu správu zasahují dva finanční skandály, které se týkají zpronevěřených prostředků ze státní dopravní společnosti (Buloggate) a zmizení prostředků na humanitární pomoc od brunejského sultána (Bruneigate). Korupční případ vedený proti Suhartovi je zastaven. Stále hlasitěji je separatisty z Irian Jaya požadováno referendum.

2001 - etnické násilí na ostrově Kalimantan spojené s třenicemi mezi domorodými Dajaky, kteří vyhánějí madurské přistěhovalce. Masové politické demonstrace Wahídových stoupenců i odpůrců. IMF zastavuje další finanční pomoc s odůvodněním, že se nic nedělá proti přetrvávající korupci. V červenci parlament zbavil funkce prezidenta Wahída kvůli podezření z korupce a neschopnosti. Na jeho místo je jmenována viceprezidentka Megawati Sukarnoputriová. Wahíd odmítl opustit prezidentský palác.

2002 - v lednu byl ustaven soud pro lidská práva, který by prošetřit zločiny armády spáchané na Východním Timoru po hlasování o nezávislosti v roce 1999. Provincii Irian Jaya udělena větší autonomie a možnost nést místní jméno Papua. V květnu vyhlášena nezávislost Východního Timoru. V srpnu byly přijaty demokratizační ústavní změny. Poprvé budou voliči volit prezidenta i viceprezidenta přímo. V říjnu si bombové útoky na ostrově Bali vyžádaly 202 obětí, většinou turistů. Bombový útok se odehrál i poblíž amerického konzulátu. Krátce po bombových útocích byl zatčen muslimský duchovní Abu Bakar Ba'asvir a obviněn z pokusu svrhnout vládu jakožto údajný duchovní vůdce radikální islámské organizace Džamaa Islamíja, která je patrně odpovědná za bombové útoky. V prosinci byla v Ženevě podepsána mírová dohoda mezi vládou a separatisty z Hnutí za svobodný Ačeh (Free Aceh Movement), která má ukončit 26 let trvající konflikt. Podle dohody získává muslimský a na ropu bohatý Ačeh větší míru autonomie a mají zde proběhnout svobodné volby. Výměnou za to se musí Hnutí za svobodný Ačeh odzbrojit.

2003 - v květnu selhaly mírové rozhovory mezi vládou a Hnutím za svobodný Ačeh. Vláda zahájila mohutnou vojenskou kampaň proti ačežským separatistům a bylo vyhlášeno stanné právo. V srpnu bylo zabito 14 lidí při bombovém výbuchu u hotelu Marriott v Jakartě. Na přelomu srpna a října byli odsouzeni k trestu smrti tři muži podezřelí z účasti na bombových útocích na Bali v roce 2002. Čtvrtý podezřelý byl odsouzen k doživotnímu vězení. Abu Bakar Ba'asir je zbaven obvinění z vlastizrady, nicméně shledán vinným ze zločinů týkajících se pokusu o svržení vlády a imigrace. Rozsudek ve věci svržení vlády byl později změněn.

2004 - v dubnu se uskutečnily místní a parlamentní volby. Strana Golkar bývalého prezidenta Suharta získala největší počet hlasů, druhá byla PDI-P prezidentky Megawati Sukarnoputriové. V červenci se uskutečnily první přímé prezidentské volby, prvním kolem prošel Sisilo Bambang Yudhoyono a úřadující prezidentka Megawati Sukarnoputriová. V záříovém druhém kole voleb byl zvolen bývalý generál Susilo Bambang Yudhoyono nahrazující tak ve funkci svou soupeřku Megawati Sukarnoputriovou. V listopadu skončil soudní proces s 18 lidmi obviněnými z porušování lidských práv na Východním Timoru během krize v roce 1999. V prosinci přišlo o život nebo se pohřešuje více než 220 tisíc lidí v důsledku zemětřesení, jehož epicentrum leželo poblíž ostrova Sumatra, a následné přílivové vlny. Vlny v důsledku zemětřesení škodí i v pobřežních oblastech vzdálených zemí jako je Thajsko, Indie, Šrí Lanka a Somálsko.

2005 - v březnu soud shledal vinným muslimského duchovního Abu Bakara Ba'asvira ze spiknutí v souvislosti s bombovými útoky na Bali v roce 2002 a odsoudil ho na dva a půl roku do vězení. V červnu 2006 byl duchovní osvobozen. Další zemětřesení poblíž Sumatry zabilo minimálně 1000 lidí, mnoho z nich na ostrově Nias. V srpnu podepsaly vláda a Hnutí za svobodný Ačeh mírovou dohodu, podle které by mělo dojít k odzbrojení separatistů a stažení vládních vojáků. V září bylo zahájeno odzbrojování povstalců a v prosinci bylo dokončeno. V říjnu si tři sebevražedné bombové útoky na ostrově Bali vyžádaly 23 lidských obětí.

2006 - v lednu obvinila zpráva Východního Timoru Indonésii z četných zvěrstev páchaných během 24 let trvající okupace. Ta si podle zveřejněné zprávy údajně vyžádala na 100 tisíc lidských obětí. V únoru a březnu vypukly násilné protesty v největším Američany vlastněném dole na zlato a měď v provincii Papua. V květnu přišly o život tisíce lidí při zemětřesení na ostrově Jáva. V červenci tam přišlo o život asi 500 lidí v důsledku přílivové vlny způsobené dalším zemětřesením.

Použité a dopoučené informační zdroje

Tištěné publikace a časopisy:

Elektronické zdroje:
Chcete-li si ověřit dostupnost publikací v některých českých knihovnách, můžete použít Jednotnou informační bránu.
Tyto stránky vznikly v rámci interního grantového projektu VŠE v Praze č. IG 12/05.
Pokud máte nějaké připomínky k obsahu těchto stránek, napište nám.