Úvod Latinská Amerika Subsaharská Afrika Blízký východ Asie Tichomoří O těchto stránkách
Korejská lidově demokratická republika
Přehled politického vývoje

1945 - japonská okupace je vystřídána sovětskou okupací severu a americkou okupací jihu Korejského poloostrova.

1946 - vytvořena komunistická Korejská dělnická strana. Dosazeno prosovětské vedení v čele s Kim Ir-senem (Kim Il-sungem) vycvičeným v Rudé armádě.

1948 - v severní části Korejského poloostrova, obsazené Rudou armádou, vyhlášena Korejská lidově demokratická republika v čele s Kim Ir-senem (de facto šéf komunistické strany a předseda vlády). Sovětská armáda se po vyhlášení nezávislosti severokorejského státu stáhla.

1950 - jižní část poloostrova vyhlásila rovněž nezávislost, což vyvolalo severokorejskou invazi na jih poloostrova a začátek korejské války. V OSN byla Severní Korea označena za agresora a na straně Jižní Koreje se do bojů zapojily jednotky OSN složené z velké části z amerických vojáků.

1953 - konec korejské války, která si vyžádala asi 3 miliony lidských obětí.

60. léta - prudký hospodářský rozvoj.

1968 - americké výzvědné plavidlo zadržené severokorejskými námořními silami.

1969 - sestřeleno americké průzkumné letadlo.

1972 - tajné rozhovory mezi Severní a Jižní Koreou naznačili možnost budoucího znovusjednocení. Přijata nová ústava, která zavedla úřad prezidenta, kterým se automaticky stal Kim Ir-sen.

1991 - Severní i Jižní Korea se staly členy OSN.

1992 - Severní Korea souhlasí s inspekcemi Mezinárodní agentury pro atomovou energii (International Atomic Energy Agency - IAEA), ale dva roky odmítá umožnit přístup inspektorům IAEA na místa, podezřelá z výroby nukleárních zbraní.

1994 - Kim Ir-sen zemřel. Ve funkci hlavy státu a strany ho nahradil jeho syn Kim Čong-il. V Ženevě podepsala KLDR dohodu s USA o zastavení korejského atomového programu výměnou za energetické zdroje v hodnotě 5 miliard USD a dva jaderné reaktory.

1995 - USA formálně souhlasily s poskytnutím dvou moderních nukleárních reaktorů Severní Koreji.

1996 - po mohutných záplavách následoval velký hladomor. Pyongyang prohlásil, že nebude dále trpět hranici příměří vyjednanou na konci korejské války a vyslal jednotky do demilitarizované zóny. Severokorejská miniponorka zadržena ve vodách Jižní Koreje.

1997 - KLDR poprvé uvedla, že vyprodukovala pouze polovinu potravin nutných k výživě obyvatel a požádala o potravinovou pomoc.

1998 - Kim Ir-sen prohlášen věčným prezidentem KLDR. Pravomoci Kim Čong-ila rozšířeny na pravomoci regulérní hlavy státu. Dorazila potravinová pomoc, která má pomoci bojovat proti hladomoru. KLDR vypálila raketu, která přeletěla Japonsko a spadla do Tichého oceánu. Podle Pyongyangu šlo o satelit, nikoli o střelu.

2000 - uspořádán summit mezi vůdcem KLDR Kim Čong-ilem a jihokorejským prezidentem Kim Dae-jungem. Novináři z Jižní Koreje navštívili Severní Koreu. Znovu otevřeny pohraniční úřady ve vesničce Panmundžon ležící v nárazníkovém pásmu mezi oběma korejskými státy. Sto Severokorejců mohlo navštívit své příbuzné v Jižní Koreji.

2001 - křehký usmiřovací procesu mezi oběma korejskými státy přijela podpořit delegace Evropské unie vedená švédským ministerským předsedou Goranem Perssonem. KLDR oznámila, že musí bojovat s následky největšího jarního sucha v historii. Kim Čong-il přijel vlakem (asi 10 000 km, 9 dní cesty) na návštěvu Moskvy (zjevně nesnáší létání).

2002 - KLDR americkým prezidentem zařazena spolu se státy jako Írán či Irák mezi státy "osy zla". Asi 30 Severokorejců a 4 Jihokorejci jsou zabiti při vzájemných námořních bojích ve Žlutém moři. Návštěva japonského ministerského předsedy Junichira Koizumiho v KLDR (první taková návštěva v historii KLDR). Kim Čong-il se omluvil za únosy japonských občanů v 70. a 80. letech. V říjnu USA oznámilo, že KLDR připustila existenci svého tajného zbrojního programu. USA rozhodlo o ukončení dodávek ropy do KLDR. KLDR uvedla znovu do provozu reaktor v Yonbyonu a vyhostila mezinárodní inspektory.

2003 - KLDR vypověděla smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Zástupci KLDR, USA a Číny se v Pekingu sešli na jednáních o jaderném programu KLDR. V červenci KLDR prohlásila, že vyrobila dostatek plutonia k výrobě jaderné bomby.

2004 - pokračování rozhovorů o jaderném programu KLDR. Spor s Japonskem o osudu japonských občanů unesených v 70. a 80. letech a cvičených ke špionáži ve prospěch KLDR. Podle Japonska je 8 těchto lidí, o kterých KLDR tvrdí, že jsou mrtví, stále naživu.

2005 - KLDR prohlásila, že vyrobila jaderné zbraně pro vlastní obranu. Závěr šestého kola jednání o jaderném programu KLDR. Ta souhlasí s tím, že se vzdá svých jaderných zbraní výměnou za pomoc a bezpečnostní záruky. Později však požaduje jaderný reaktor.

2006 - únorové rozhovory s Japonskem na vysoké úrovni nepřinesli dohody v klíčových oblastech, jako např. v otázce osudu japonských občanů unesených Severní Koreou. V červenci provedla KLDR i přes mezinárodní protesty testy střely dlouhého doletu a střel středního doletu. Podle USA havarovala střela dlouhého doletu Taepodong-2 krátce po odpálení.

Použité a dopoučené informační zdroje

Tištěné publikace a časopisy:

Elektronické zdroje:
Chcete-li si ověřit dostupnost publikací v některých českých knihovnách, můžete použít Jednotnou informační bránu.
Tyto stránky vznikly v rámci interního grantového projektu VŠE v Praze č. IG 12/05.
Pokud máte nějaké připomínky k obsahu těchto stránek, napište nám.