Úvod Latinská Amerika Subsaharská Afrika Blízký východ Asie Tichomoří O těchto stránkách
Korejská republika
Přehled politického vývoje

2.-1. tisíciletí před n. l. - příchod korejských kmenů na Korejský poloostrov.

Přelom letopočtu - první historicky doložené státní útvary (Silla, Kogurjo, Päkče, Kaja).

668 n. l. - království Silla sjednotilo poloostrov.

935 - poloostrov ovládnut stát Korjo. Rozvoj konfuciánství, buddhismu, rozkvět řemesel a obchodu.

13.-14. století - Korea vystavena mongolským nájezdům.

1392 - generál Ri Song-gje (I Song-gje) sesadil posledního panovníka Korja a založil novou dynastii Ri (vládla 1392-1910).

1636-37 - vpád Mandžuů, Korea se stala vazalským státem říše Čching. Čínština se stala úředním a literárním jazykem, konfuciánství státním náboženstvím.

Od 17. století - izolace od ostatního světa.

Ve 2. polovině 19. století - snahy koloniálních mocností o prolomení izolace.

1876 - Japonskem uzavřena kanghwaská smlouva, podle které Japonsko uznalo nezávislost Koreje, ale požadovalo vydání obchodních přístavů.

1894-95 - čínsko-japonská válka o Koreu, která zkončila vítězstvím Japonska a šimonoseckou mírovou smlouvou. Konec suverenity Číny nad Koreou.

1897 - založeno císařství (trvalo v letech 1897-1910).

1905 a 1907 - po rusko-japonské válce (1904-05), ve které Japonci vyhráli, uzavřeny smlouvy o protektorátu Japonska nad Koreou.

1910 - oficiálně vyhlášena japonská anexe Koreje.

1919 - rozsáhlé povstání proti japonské nadvládě. Korejci dostali možnost účasti na správě zřízením místních poradních orgánů.

1945 - v srpnu severní Korea obsazena Rudou armádou, v září jih Korejského poloostrova obsazen americkou armádou. Rudá armáda na základě dohod z Jalty donucena stáhnout se na sever za 38. rovnoběžku.

1948 - rozdíly v politickém vývoji obou částí poloostrova vyústily ve vyhlášení dvou nezávislých států. V srpnu vyhlásil Li Syn-Man (I Sung-Man) vznik Korejské republiky.

1950 - Jednotky KLDR podnikly invazi do Jižní Koreje. Tato agrese odsouzena Radou bezpečnosti OSN a do oblasti vyslány sbory OSN (95 % vojáků z USA).

1953 - konec války, která si vyžádala na 2 miliony lidských obětí. Až do počátku 80. let se v jižní Koreji střídaly u moci vojenské a civilní diktátorské režimy.

50.-počátek 80. lét - střídání vojenských a civilních diktátorských režimů.

50. léta - Jižní Korea závislá na americké vojenské, hospodářské a politické pomoci.

1960 - po protestech proti volebním podvodům odstoupil prezident Syngman Ree. Přijata ústava tzv. druhé republiky, politické svobody však zůstávají omezené.

1961 - vojenský převrat přivedl k moci generála Park Chung-heea.

1963 - generál Park obnovil některé politické svobody a vyhlásil tzv. třetí republiku. Začátek hlavního programu průmyslového rozvoje.

1972 - vyhlášeno stanné právo. Generál Park rozšířil svoje pravomoce změnami v ústavě. Tajné rozhovory s KLDR o možnostech znovu sjednocení.

Od konce 70. let - častá protestní vystoupení zvláště studentů.

1979 - genrál Park zavražděn. Moc přebírá generál Čon Tu-hwan.

1980 - po studentských nepokojích opět vyhlášeno stanné právo. Ve městě Kwangju zabito minimálně 200 lidí armádou. Vyhlášena pátá republika.

1981 - generál Čon nepřímo zvolen na 7 let. Ukončení platnosti stanného práva, nicméně vláda si ponechala silné pravomoci.

1986 - změna ústavy, která znamená zavedení přímé volby prezidenta.

80. léta - rozvoj průmyslu a počítačových technologií.

1987 - v důsledku masových studentských demonstrací odstoupil prezident Čon a na jeho místo se dostal Ro Tchä-u, který slíbil boj proti korupci a politickou liberalizaci.

1988 - konání olympijských her v Soulu a první svobodné parlamentní volby.

1991 - Severní a Jižní Korea se stávají členy OSN.

1992 - v prosincových prezidentských volbách zvolen Kim Jong-sam, bývalý oponent režimu a první civilní prezident od roku 1961.

1995 - zahájena stíhání Ro Tchä-u a Čon Tu-hwan. Bývalí vůdci země jsou obviňováni ze závažných zločinů, mimo jiné z braní milionových úplatků, přípravy ozbrojeného povstání a potlačení demokratického povstání v Kwangdžu v roce 1980. V červnu se konali první svobodné oblastní a komunální volby.

1996 - severokorejská ponorka zadržena v pobřežních vodách Jižní Koreje. 11 členů posádky nalezeni mrtví a 13 zabito jihokorejskými silami. Jižní Korea přijata do Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V parlamentních volbách vyhrála demokraticko-liberální Strana Nová Korea prezidenta Kim Jong-sama (139 z 299 křesel). Ro Tchä-u odsouzen k 22,5 letům vězení a Čon Tu-hwan k trestu smrti, v prosinci tresty zmírněny na doživotí, resp. na 17 let.

1997 - v prezidentských volbách zvítězil dlouholetý odpůrce vojenských vlád a bývalý disident Kim Tä-džung. V prosinci nový prezident amnestoval bývalé jihokorejské vůdce Čon Tu-hwana a Ro Tchä-ua, což vyvolalo protesty jihokorejské veřejnosti.

1998 - Kim Tä-džung inaugurován do svého úřadu prezidenta s zavádí svojí politiku poskytování hospodářské a humanitární pomoci Severní Koreji. Jižní Korea zadržela ve svých pobřežních vodách severokorejskou miniponorku.

2000 - v Pchjongjangu se uskutečnil historické setkání severokorejského prezidenta Kim Jong-ila a jihokorejského prezidenta Kim Tä-džunga. KLDR ukončuje propagandistické vysílání namířené proti Jižní Koreji. V pohraniční vesnici Panmundžom otevřen pohraniční přechod. Jižní Korea amnestovala kolem 3500 vězňů. 100 Severokorejců může navštívit svoje jihokorejské příbuzné. Kim Tä-džung získal Nobelovu cenu míru.

2002 - námořní bitva mezi severokorejskými a jihokorejskými plavidly si vyžádala životy 4 Jihokorejců asi 30 Severokorejců. V prezidentských volbách těsně zvítězil Ro Moo-hyun z vládnoucí Miléniové demokratické strany.

2003 - stovky Jihokorejců cestují do Pchjongjangu na otevření gymnázia založeného jihokorejskou společností Hyundai.

2004 - Parlament schválil vyslání jednotek do Iráku. Prezident Ro Moo-hyun odvolán parlamentem pro nekompetentnost a porušení volebních zákonů. V květnu však ústavní soud tento krok zrušil a potvrdil prezidenta Roa v jeho funkci. USA navrhlo stáhnout třetinu svých vojáků, což vyvolalo obavy o bezpečnost země. Nové hlavní město, které má nahradit Soul do roku 2030, má být vybudováno v oblasti Yeogi-Kongju. Jižní Korea připustila, že její vědci v roce 2000 podnikli pokusy s obohacováním uranu. Parlament rozhodl o zvýšení jihokorejského kontingentu v Iráku.

2005 - Japonsko zopakovalo svoje požadavky na molou skupinu ostrovů, na které si činí nárok i Jižní Korea, podle které tento krok vážně poškodil vzájemné vztahy.

2006 - Jižní Korea a USA zahájily v únoru rozhovory o možnostech vytvoření zóny volného obchodu, který by byl největší obchodní dohodou USA v Asii.

Použité a dopoučené informační zdroje

Tištěné publikace a časopisy:

Elektronické zdroje:
Chcete-li si ověřit dostupnost publikací v některých českých knihovnách, můžete použít Jednotnou informační bránu.
Tyto stránky vznikly v rámci interního grantového projektu VŠE v Praze č. IG 12/05.
Pokud máte nějaké připomínky k obsahu těchto stránek, napište nám.