Úvod Latinská Amerika Subsaharská Afrika Blízký východ Asie Tichomoří O těchto stránkách
Libye
Přehled politického vývoje

Od 12. století před n. l. - na západním pobřeží (Tripolsko) zakládány foinické osady.

Od 8. století před n. l. - východní pobřeží (Kyrenaika) kolonizováno Řeky.

6. století před n. l. - Kartágo obsadilo Tripolsko, Kyrenaika obsazena Peršany.

4. století před n. l. - Kyrenaika ovládnuta Řeky, kteří začínají tuto oblast nazýva Libyí.

74 před n. l. - území připojeno k římské říši.

429 n. l. - západní Libye pod vládou Vandalů.

534 - území součástí byzantské říše.

642-43 - většina severní Libye byla připojena k arabské říši.

Od počátku 16. století - území Libye postupně připojováno k Osmanské říši, která pro tři provincie (Tripolsko, Kyrenaika a Fezzán) zavedla společnou ústřední správu v Tripoli.

1551 - celá oblast připojená k turecké říši se stala tureckým vazalským státem pod jménem Tripolis.

1711-1835 - vláda dynastie Karamanlí, během které získala Libye faktickou nezávislost.

1835 - obnovena turecká nadvláda nad severní Libyí.

1842 - obnovena turecká nadvláda i nad Fezzánem.

1911-13 - italsko-turecká válka, po které Libyi anektovala Itálie a byly zřízeny dvě kolonie: Tripolsko a Kyrenaika.

1918 - v boji proti italské nadvládě byla vyhlášena Tripolská republika.

1919 - Itálie nucena přiznat Tripolsku (republika) a Kyrenaice (emirát) autonomii.

20. léta 20. století - libyjský odpor proti Itálii pod vedení Umara al-Muchtara a sanuské dynastie.

1922 - oba polonezávislé státy (Kyrenaika a Tripolsko) uzavřely pakt proti Itálii. Po fašistickém převratu v Itálii v roce 1922 však byla italská koloniální správa obnovena.

1942/1943 - Tripolsko a Kyrenaika obsazeny britskými vojsky, francouzská armáda obsadila Fezzán.

1947 - Pařížskou mírovou smlouvou se Libye stala svěřeneckým územím OSN pod společnou správou Velké Británie a Francie.

1951 - po dlouhých jednáních bylo v prosinci vyhlášeno nezávislé Libyjské království jako federace Kyrenaiky, Tripolska a Fezzánu. Králem se stal Idris al-Sanusi.

1956 - Libye udělila dvěma americkým ropným společnostem koncese na 14 milionů akrů půdy.

1961 - otevřen asi 170 kilometrů dlouhý ropovod spojující významná naleziště ropy ve vnitrozemí se Středozemním mořem. Tím se z Libye stal exportér ropy.

1963 - federace zrušena a zaveden unitární stát.

1967 - pod vlivem vývoje situace na Blízkém východě rostou v Libyi revoluční nálady.

1969 - v září provedla tajná organizace "mladých důstojníků" vojenský převrat, jímž svrhla monarchii a vyhlásila Libyjskou arabskou republiku v čele s plukovníkem Muammarem Kaddáfím. Ten se od počátku snažil realizovat myšlenku panarabské jednoty vytvářením různých spojení s jinými arabskými státy (1969 s Egyptem a Súdánem, 1971 s Egyptem a Sýrií, 1972 s Egyptem, 1974 s Tuniskem, 1980 se Sýrií, 1981 s Čadem, 1984 s Marokem) a zavést socialismus znárodňováním v různých oblastech hospodářství včetně ropného průmyslu. Od počátku 70. let sbližování se SSSR a podpora Palestinců.

1970 - Libye nařídila uzavření britské letecké základny v Tobruku a americké letecké základny v Tripoli. Znárodněn majetek italských osadníků.

1971 - v referendu schváleno vytvoření Federace arabských republik zahrnující Libyi, Egypt a Sýrii. Federace však nikdy nevznikla.

1972 - chystané spojení Libye s Egyptem se opět fakticky nezrealizovalo.

1973 - Kaddáfí vyhlásil kulturní revoluci. Na školách, univerzitách i v nemocnicích vytvářeny lidové výbory. Libye okupuje severní Čad (pásmo Aouzou).

1974 - neúspěšný pokus o vytvoření Islámské arabské republiky ve spojení s Tuniskem.

1977 - plukovník Kaddáfá vyhlásil zavedení "přímé vlády mas" (džamáhíríja). Název státu změněn z Libyjská arabská republika na Socialistická lidová Libyjská arabská džamáhíríja. Vytvářeny revoluční výbory, země se propadá do chaosu a hospodářského poklesu.

Od počátku 80. let - Libye zasahuje do konfliktu v Čadu (podpora režimu prezidenta Goukoniho Queddeie).

1980 - neúspěšný pokus o spojení se Sýrií. Libyjské jednotky začaly ve větším měřítku intervenovat do války na sever Čadu.

1981 - USA sestřelilo libyjské letadlo, které údajně napadlo americká letadla na zálivem Sirta, který Libye nárokovala, jako součást svých teritoriálních vod.

1984 - Velká Británie ukončila diplomatické styky s Libyí.

Konec roku 1985 - USA obvinilo Libyi z mezinárodního terorismu.

1986 - v lednu vyhlásilo USA hospodářské sankce vůči Libyi za podporu mezinárodního terorismu a v dubnu podniklo nálety na Tripolis a Benghází, které si vyžádaly asi 101 lidských životů. Nálety byly údajně odvetou za libyjskou účast na bombových útocích na berlínské diskotéce, která byla hojně navštěvovaná americkými vojáky.

1987 - Čad i Libye podnikaly navzájem útoky na území protivníka (největší libyjský zábor čadského území zahrnoval 48 % čadského území, později libyjské jednotky staženy do pohraniční oblasti Aouzou).

1988 - Kaddáfí nařídil propuštění některých politických vězňů a zavádí některá opatření k hospodářské liberalizaci.

1989 - Libye, Alžírsko, Tunisko, Maroko a Mauritánie vytvořily Arabskou maghrebskou unii.

1992 - OSN uvalila na Libyi sankce, které ji měly donutit vydat dva její občany podezřelé z účasti na bombovém útoku na americké letadlo společnosti PanAm, které havarovalo blízko skotského města Lockerbie v prosinci 1988.

1993 - v říjnu potlačena vojenská vzpoura proti Kaddáfímu.

1994 - v únoru zavedeno islámské právo (šarí'a). Kaddáfího islámský socialismus vystaven kritice ostatních arabských států. Mezinárodní soudní dvůr přisoudil pásmo Aouzou Čadu a v dubnu se odtud libyjské jednotky začaly stahovat. V květnu ukončen 21 let trvající vojenský konflikt s Čadem.

1995 - Kaddáfí vyhostil asi 30 000 Palestinců na prostest proti uzavření dohod mezi OOP a Izraelem v norském Oslu.

1996 - v červenci došlo v Tripolisu k protivládním nepokojům, při nichž bylo zabito nejméně 20 lidí.

1999 - osoby podezřelé z útoků na letadlo nad skotským Lockerbie vydány k soudu do Nizozemska. Ukončeny sankce OSN. Obnoveny diplomatické styky s Velkou Británií.

2000 - v září byly davy Libyjců, majících obavy z nezaměstnanosti, zabity desítky imigrantů z Afriky.

2001 - Zvláštní sotský soud v Nizozemsku shledal jednoho ze dvou obviněných Libyjců vinným z bombového útoku na letadlo nad skotským Lockerbie a odsoudil ho na doživotí. Druhý z obou obviněných je propuštěn na svobodu. V kvštnu pomohly libyjské jednotky potlačit vojenský převrat proti prezidentovi Středoafrické republiky Ange-Felixovi Patassém.

2002 - v lednu oznámeny rozhovory Libye s Usa o zlepšení vzájemných vztahů. V březnu prohrál Libyjec obviněný z útoků na letadlo u skotského Lockerbie odvolací řízení.

2003 - v lednu byla přes protesty USA a organizací na ochranu lidských práv Libye zvolena předsednickou zemí Komise OSN pro lidská práva. V srpnu Libye podepsala dohodu o poskytnutí celkem 2,7 miliardy USD jako odškodnění pozůstalým po obětech bombového útoku na americké letadlo nad skotským Lockerbie. V dopise Radě bezpečnosti OSN převzala Libye odpovědnost za tento útok. V září rozhodla Rada bezpečnosti o zrušení sankcí proti Libyi. V prosinci Libye oznámila, že zruší svoje programy na výrobu zbraní hromadného ničení.

2004 - v lednu Libye odsouhlasila odškodnění rodin obětí bombového útoku na francouzské letadlo letícího přes Saharu, který se uskutečnil v roce 1989. V březnu navštívil Libyi britský ministerský předseda Tony Blair (první taková návštěva od roku 1943). V květnu bylo odsouzeno 5 bulharských sester a jeden palestinský doktor k trestu smrti za záměrné nakažení asi 400 dětí virem HIV. V srpnu Libye odsouhlasila poskytnutí odškodnění 35 milionů USD obětem bombového útoku na berlínskou diskotéku, který se odehrál v roce 1986.

2005 - poprvé po více než 20 letech byla uskutečněna aukce licencí na průzkum libyjských nalezišť ropy, ve které byly úspěšné americké energetické společnosti. V prosinci zrušil libyjský Nejvyšší soud tresty smrti pro bulharské sestry a palestinského doktora a nařídil opakování řízení.

2006 - minimálně 10 lidí bylo v únoru zabito ve městě Benghází při srážkách demonstrantů s policií. Demonstrace byly vyvolány zveřejněním karikatur proroka Mohammeda v dánském časopise. V květnu byly obnoveny plné diplomatické styky mezi Libyí a USA.

Použité a dopoučené informační zdroje

Tištěné publikace a časopisy:

Elektronické zdroje:
Chcete-li si ověřit dostupnost publikací v některých českých knihovnách, můžete použít Jednotnou informační bránu.
Tyto stránky vznikly v rámci interního grantového projektu VŠE v Praze č. IG 12/05.
Pokud máte nějaké připomínky k obsahu těchto stránek, napište nám.