Úvod Latinská Amerika Subsaharská Afrika Blízký východ Asie Tichomoří O těchto stránkách
Malawi
Přehled politického vývoje

1. století n. l. - příchod bantuských kmenů na území původně osídlené Pygmeji a Fulby.

13.-15. století - další vlna migrace bantuských kmenů. Nově příchozí kmeny umí zpracovat železnou rudu a záhy si podmaňují dřívější obyvatele.

1480 - vytvořen svaz několika menších státečků pod názvem Malawi. Svaz zahrnuje území dnešního Malawi, ale i části Zambie a Mosambiku.

17. století - příjezd Portugalců na východní pobřeží dnešního Mozambiku.

17.-19. století - země pod vlivem arabských východoafrických emirátů.

1790-1860 - prudce roste obchodování s otroky a nájezdy arabských otrokářů na domorodé kmeny.

1850 - ozemí prozkoumáno skotským cestovatelelm Davidem Livingstonem. Od poloviny 19. století zakládány britské osady.

1878 - založena Středoafrická misionářská společnost, která usiluje o zprůjezdnění vodních dopravních cesta rozvoj obchodu ve střední Africe.

Konec 80. let 19. století - územní nároky Portugalska urychlily britské uzavírání protektorátních smluv s místními náčelníky.

1891 - Britové vytvořili protektorát Ňasko (Nyasaland).

1893 - název změněn na Britský středoafrický protektorát. Evropským osadníkům jsou za nízké ceny nabízeny pozemky na budování kávových plantáží.

1907 - název změněn na Ňasko.

1915 - reverend John Chilembwe stojí v čele ozbrojeného povstání proti britské vládě v jižní části země, během několika dní je však zabit policisty.

1944 - nacionalisté založili Ňaský africký kongres. Růst národně osvobozeneckého hnutí.

1953 - navzdory silnému odporu ze strany Ňaského afrického kongresu i bílých liberálních aktivistů Britové spojili Ňasko a Federaci Jižní a Severní Rhodésie do Federace Rhodésie a Ňaska.

1958 - "černý mesiáš" dr. Hastings Kamuzu Banda odsoudil vytvořenou federaci a stanul v čele Ňaského afrického kongresu.

1959 - násilné srážky vedou k zákazu Ňaského afrického kongresu. Je vyhlášen výjimečný stav a mnoho vůdců včetně Bandy je zatčeno. Nástupnickou organizací po zakázaném Ňaském africkém kongresu se stala Malawská kongresová strana.

1960 - Banda propuštěn a účastní se londýnských jednání o reformě ústavy.

1961 - volby do nového Legislativního shromáždění. Bandova Malawská kongresová strana získává 94 % hlasů.

1963 - Ňasko získává vnitřní samosprávu s právem vystoupit s federace. Ministerským předsedou jmenován Banda.

1964 - v červenci vyhlásilo Ňasko nezávislost v rámci Commonwealthu pod názvem Malawi.

1966 - v červenci vyhlášena republika, Banda se stává prezidentem. Ústava zavádí jednostranický politický systém. Opozice je pronásledovaná a její vůdci zatýkáni.

1971 - prezident Banda prohlášen doživotním prezidentem. Vyhlašuje desetiletý program rozvoje země, orientovaný na těsnou spolupráci s JAR.

1975 - Lilongwe se stává hlavním městem (dosud bylo hlavním městem Zombe).

1978 - první volby od získání nezávislosti. Všichni kandidáti musejí být členy Malawské kongresové strany a schváleni prezidentem Bandou. Mnozí kandidáti odmítnuti kvůli nevyhovujícím testům z anglištiny.

80. léta - několik politiků a ministrů je zabito nebo jsou obviněni z vlastizrady. Banda ministry pravidelně obměňuje, aby mu nevznikl žádný silný politický soupeř.

Počátek 90. let - sílí opozice proti Bandovu autoritářskému režimu.

1992 - katoličtí biskupové veřejně odsoudili vládu prezidenta Bandy, což vyvolalo násilné střety. Mnoho dárcovských zemí zastavuje kvůli porušování lidských práv v Malawi pomoc této zemi.

1993 - u prezidenta Bandy se objevuje závažné onemocnění. V červnovém referendu se 63,5 % účastníků vyslovilo pro politickou pluralitu. Vláda a opozice se proto dohodly na vytvoření společné Národní výkonné rady. V listopadu prezident Banda rezignoval na funkci doživotního prezidenta.

1994 - první svobodné prezidentské a parlamentní volby. Prezidentem zvolen vůdce Spojená demokratické fronty a významný obchodník Bakili Muluzi. Okamžitě propouští politické vězně a zavádí svobodu projevu. V parlamentních volbách vítězí jeho Spojená demokratická fronta. Banda oznámil odchod do důchodu.

1997 - Banda umírá v nemocnici v Jižní Africe.

1999 - Prezident Muluzi znovu zvolen na druhé pětileté funkční období.

2000 - Světová banka oznámila odepsání poloviny malawského zahraničního dluhu.

2002 - sucha v regionu jižní Afriky způsobila nedostatek potravin, vláda je obviňována ze zhoršení krize špatnou správou potravinových rezerv a z korupce. Po téměř 20 letech znovu otevřena železniční trať spojující střední části Malawi s mozambickým přístavem Nacala, který představuje přístup k Indickému oceánu.

2004 - v květnu vláda oznámila bezplatné poskytování léků proti nemoci HIV/AIDS. Vítězem prezidentských voleb se stal vůdce vládnoucí Spojené demokratické strany (UDF) Bingu wa Mutharika. Pozorovatelé i opozice však volby kritizují.

2005 - v únoru vystoupil prezident Mutharika z UDF kvůli údajnému odporu strany proti jeho protikorupční kampani. Zakládá novou Demokratickou pokrokovou stranu (Democratic Progressive Party - DPP). V črvnu přestál prezident hlasování o odvolání, které iniciovala UDF. Předseda parlamentu zemřel během vzrušené výměny názorů týkající se pokusu o odvolání prezidenta. Po špatné úrodě oznámil v listopadu ministr zemědělství, že 5 milionů obyvatel potřebuje potravinovou pomoc.

2006 - v dubnu byl zadržen viceprezident Cassim Chilumpha a obviněn z vlastizrady.

Použité a dopoučené informační zdroje

Tištěné publikace a časopisy:

Elektronické zdroje:
Chcete-li si ověřit dostupnost publikací v některých českých knihovnách, můžete použít Jednotnou informační bránu.
Tyto stránky vznikly v rámci interního grantového projektu VŠE v Praze č. IG 12/05.
Pokud máte nějaké připomínky k obsahu těchto stránek, napište nám.