Úvod Latinská Amerika Subsaharská Afrika Blízký východ Asie Tichomoří O těchto stránkách
Pobřeží slonoviny
Přehled politického vývoje

Počátek našeho letopočtu - první historicky doložené osídlení severu a západu země.

11. století - založeno království Kong.

1475 - vylodění Portugalců, kteří území pojmenovali Pobřeží slonoviny.

17. století - začátek pronikání francouzských misionářů, rozkvět království Kong.

1842 - vytvořen francouzský protektorát nad pobřežními oblastmi. Postupné rozšiřování francouzského vlivu i na vnitrozemí.

1893 - protektorát změněn na kolonii Pobřeží slonoviny (Cote d'Ivoire).

1904 - Pobřeží slonoviny začleněno do federace Francouzské západní Afriky (jako její hospodářsky nejvýznamnější část).

Od konce 19. století - častá povstání obyvatelstva, jež byla potlačena až v průběhu 1. světové války.

1944 - Felix Houphouet-Boigny založil unii afrických farmářů, ze které vzniklo meziteritoriální Africké demokratické shromáždění a její sekce v Pobřeží slonoviny - Demokratická strana Pobřeží slonoviny. Po druhé světové válce další rozmach národně osvobozeneckého hnutí.

1946 - nová francouzská ústava čtvrté republiky, kolonie přeměněna na zámořské území.

1958 - vyhlášena autonomní republika v rámci Francouzského společenství.

1960 - Pobřeží slonoviny získalo nezávislost. Doživotním prezidentem se stal Felix Houphouet-Boigny. Přes autoritářské tendence byl jeho režim stabilní (nejdéle vládnoucí hlava státu v Africe).

1990 - legalizovány opoziční strany a konány první pluralitní volby. V nich vyhrála vládnoucí Demokratická strana Pobřeží slonoviny. Prezidentem zvolen od roku 1960 vládnoucí Houphouet-Boigny. Ve volbách tak porazil Laurenta Gbagba z Lidové fronty Pobřeží slonoviny (FPI).

1993 - po smrti prezidenta Houphouet-Boignyho se prezidentem do voleb v roce 1995 stal přechodně předseda parlementu Henri Konan Bédié.

1995 - v říjnových prezidentských volbách byl Bedie potvrzen ve funkci. Volby bojkotovány opozičními stranami na protest proti omezením týkajícím se jejich kandidátů. V parlamentních volbách v listopadu opět vyhrála Demokratická strana Pobřeží slonoviny.

1999 - v červenci se vrátil Alassane Ouattara (muslim) z ústředí Mezinárodního měnového fondu a stal se kandidátem na prezidenta ve volbách v roce 2000. Jeho soupeření s dosavadním prezidentem Bediem rozdělilo zemi podle etnických a náboženských hranic. Podle jeho oponentů je občanem Burkiny Faso, nikoli Pobřeží slonoviny. Bedie byl nakonec svržen vojenským převratem vedený Robertem Gueiem a uprchl do Francie.

2000 - v říjnu se Guei prohlásil prezidentem a údajným vítězem voleb, nicméně záhy musel uprchnout z důvodu lidového povstání proti němu a jeho volebním machinacím. Prezidentem byl prohlášen Laurent Gbagbo, o kterém se soudilo, že byl skutečným vítězem voleb. Opoziční vůdce Alassane Outtara, který nebyl jako kandidát k volbám vůbec připuštěn, požaduje brzké opakování voleb. Vypukají srážky mezi stoupenci Gbagba, kteří se rekrutují především z řad křesťanského obyvatelstva na jihu země a stoupenci Ouattary, kteří pocházejí z muslimského severu země. V prosincových parlamentních volbách získala nejvíce hlasů Gbagbova Lidová fronta Pobřeží slonoviny (FPI).

2001 - v lednu se uskutečnil neúspěšný pokus o státní převrat. V březnu se poprvé setkali Gbagbo a Ouattara a dohodli se na spolupráci při smiřování obou táborů. Zprávy o lodi s dětskými otroky poblíž západoafrických břehů přilákala zájem vlády i mezinárodního společenství. V březnových volbách do místních zastupitelstev vyhrála strana Alassane Ouattary, což posílilo jeho požadavky na brzké opakování parlamentních voleb. V říjnu vytvořil prezident Gbagbo Fórum pro národní smíření. V listopadu se po ročním exilu ve Francii a Gabonu vrátil Alassane Ouattara.

2002 - v srpnu získala Ouattarova opoziční strana RDR 4 ministerské posty ve nové vládě. Zářiová vzpoura vojáků, nespokojených se svojí demobilizací, se záhy rozrostlo na regulérní povstání, během kterého se severní část země dostala pod kontrolu Vlasteneckého hnutí Pobřeží slonoviny. Během zbytku roku probíhají další srážky a města v západní části země se dostávají pod kontrolu nových povstaleckých hnutí.

2003 - v lednu přijal prezident Gbagbo mírovou dohodu sjednanou na jednání v Paříži. Smlouva předpokládá vytvoření společné vlády a rozdělení moci. V březnu se politické strany a povstalecké skupiny dohodly na vytvoření vlády, která bude zahrnovat 9 ministrů z řad povstalců. Novou vládu má sestavit ministerský předseda Seydou Diarra. V květnu podepsány dohody o příměří s povstaleckými skupinami. V červenci prohlášena bojujícími stranami občanská válka za skončenou. V srpnu byla ve Francii zadržena skupina žoldáků, podezřelých z přípravy atentátu na prezidenta Gbagba. V prosini bylo zabito 19 lidí při ozbrojeném útoku na budovu televizní stanice v Abidžanu.

2004 - v březnu se uskutečnil krvavý zásah bezpečnostních sil proti shromáždění opozice demonstrující proti prezidentovi Gbagbovi. Dorazil první kontingent mírových jednotek OSN. Podle květnové zprávy OSN bylo při březnovém zásahu zabito více než 120 lidí. V listopadu zaútočily vzdušné síly na povstalce, francouzské jednotky se zapojily do bojů po té, co při vzdušných útocích bylo zybito 9 jejich vojáků. Vypukají protifrancouzské nepokoje. OSN zavádí zbrojní embargo. V prosinci přijaty reformy sjednané v mírové dohodě v roce 2003. Je tak například zrušena nutnost pro prezidenta mít oba rodiče občany Pobřeží slonoviny.

2005 - po rozhovorech v Jižní Africe vyhlášeno okamžité a konečné ukončení nepřátelství. V červnu však bylo více než 100 lidí zabito v pravděpodobně etnických srážkách ve městě Duekoue. V říjnu byly odloženy plánované volby. OSN prodloužilo mandát svým mírovým silám o další rok. V prosinci byl na ministerského předsedu navržen ekonom Charles Konan Banna, který by měl odzbrojit povstalce a v říjnu 2006 uspořádat volby.

2006 - v lednu proběhly násilné demonstrace stoupenců prezidenta Gbagba kvůli údajnému zasahování OSN do vnitřních záležitostí. V únoru se poprvé od povstání v roce 2002 setkali hlavní političtí soupeři na území Pobřeží slonoviny. V červnu neúspěšně proběhl termín pro odzbrojení skupin loajálních prezidentovi Gbagbovi. V září oznámili představitelé vlády i povstalců, že se zatím nedohodli na podmínkách volební registrace a odzbrojení. Vláda rezignovala kvůli skandálu týkajícího se dovozu toxického odpadu, který v Abidžanu zabil tři lidi.

Použité a dopoučené informační zdroje

Tištěné publikace a časopisy:

Elektronické zdroje:
Chcete-li si ověřit dostupnost publikací v některých českých knihovnách, můžete použít Jednotnou informační bránu.
Tyto stránky vznikly v rámci interního grantového projektu VŠE v Praze č. IG 12/05.
Pokud máte nějaké připomínky k obsahu těchto stránek, napište nám.