Úvod Latinská Amerika Subsaharská Afrika Blízký východ Asie Tichomoří O těchto stránkách
Rovníková Guinea
Přehled politického vývoje

1471 - portugalský mořeplavec Fernaio do Po pojmenovává dnešní ostrov Bioko svým jménem - Fernando Poo.

1477 - Portugalsko přenechává ostov Fernando Poo Španělsku.

1844 - Španělé osidlují území pozdější provincie Río Muni - dnešní pevninské části Rovníkové Guineje.

1904 - Fernando Poo a Río Muni se stávájí španělskými Západoafrickými teritoriemi, později označovanými jako Španělská Guinea.

12. 10. 1968 - získána nezávislost na Španělsku. Presidentem se stal Francis Macías Nguema z početně dominantního etnika Fang. Guvernérem ostrova Bioko jmenuje svého synovce Teodora Obianga Nguemu Mbasoga.

1972 - Macías Nguema sám sebe nazává jedinečným zázrakem božím a stává se doživotním prezidentem. Ekonomika země kolabuje a třetina obyvatelstva míří do exilu.

1979 - Teodoro Obiang Nguema Mbasogo se rozhodl svrhnout svého strýce-prezidenta. Po úspěšném převratu jej nechal odsoudit a popravit. Vládu uchopil pevnou rukou, podobně jako před ním jeho strýc. Obiang Nguema je považován za jednoho z nejhorších vládnoucích diktátorů nejen v Africe. Státní rozhlas jej občas označuje za boha Rovníkové Guineje. Jeho veřejné vystupování je uhlazené a mírné. Jakékoliv výtky ke své osobě trpělivě vyvrací. Klíčové pozice ve vládě zastávají členové prezidentovy rodiny, mezi kterými občas dochází k rozporům.

1993 - první formálně pluralitní volby jsou označeny za zmanipulované a jsou bojkotovány opozicí.

Únor 1996 - prezident prohlašuje, že získal ve volbách 99 % hlasů.

Březen 1996 - Mobil oil oznamuje objev značných zásob ropy a zemního plynu v šelfu Rovníkové Guineje. Přesto patří země k nejchudším zemím světa. Výnosy z těžby jsou v rukou prezidenta a jejich výše je státním tajemstvím. Transparency International řadí Rovníkovou Guineu mezi 10 nejvíce zkorumpovaných států.

Leden 1998 - Amnesty International oznamuje uvěznění mnoha lidí, většinou z minoritního etnika Bubi, v souvislosti s útoky na vojenské posty na ostrově Bioko.

Červen 1998 - vojenský tribunál odsuzuje 15 lidí k smrti v souvislosti se separatistickými útoky na ostrově Bioko.

Březen 1999 - vládní Demokratická strana Rovníkové Guineje vítězí ve zmanipulovaných parlamentních volbách. Mnoho členů hlavní opoziční strany je uvězněno.

2001 - ekonomika Rovníkové Guineje patří vzhledem k objemům těžby ropy k nejrychleji rostoucím. Zisky však nejsou využívány ke zlepšení katastrofální úrovně veřejných služeb.

Březen 2001 - osm exilových opozičních stran zakládá ve Španělsku koalici.

Červenec 2001 - Florentino Ecomo Nsogo, jeden z exilových politiků jako první přijímá výzvu prezidenta Obianga Nguemy, aby se opoziční strany registrovaly k volbám.

Červen 2002 - je odsouzeno 68 lidí až na 20 let v souvislosti s pokusem o převrat. Mezi odsouzenými je předák opozice Placido Mico Abogo. Amnesty International oznamuje, že mnoho obviněných nese známky násilí a EU je přesvědčena, že přiznání byla vynucena násilím.

Prosinec 2002 - Obiang Nguema získává 100 % hlasů v prezidentských volbách. Opozice je opět označuje za zmanipulované. Proběhly v podobném duchu jako volby roku 1996.

Srpen 2003 - v Madridu je ustanovena samozvaná exilová vláda. Placido Mico Abogo a dalších 17 politických vězňů je propuštěno.

Březen 2004 - v Zimbabwe je zadrženo letadlo s 64 "podezřelými žoldáky" a vojenským materiálem na palubě. Rovníková Guinea prohlašuje, že zadržení plánovali převrat proti prezidentovi Nguemovi. V Rovníkové Guineji je zadrženo 15 lidí a ze země jsou vyhoštěny stovky cizinců.

Duben 2004 - parlamentní volby. Vládní strana získává 98 ze 100 mandátů. Zahraniční pozorovatelé označují volby za problematické.

Červenec 2004 - většina zadržených žoldáků je v Zimbabwe odsouzena.

Srpen 2004 - v Jižní Africe je zadržen Mark Thatcher, syn bývalé britské premiérky, a obviněn z spoluúčasti na financování převratu v Rovníkové Guineji.

2004 - 2005 - v Rovníkové Guineji a v Zimbabwe jsou souzeni další cizinci v souvislosti s pokusem o převrat. Někteří jsou odsouzeni, část z nich později amnestována.

Použité a dopoučené informační zdroje

Tištěné publikace a časopisy:

Elektronické zdroje:
Chcete-li si ověřit dostupnost publikací v některých českých knihovnách, můžete použít Jednotnou informační bránu.
Tyto stránky vznikly v rámci interního grantového projektu VŠE v Praze č. IG 12/05.
Pokud máte nějaké připomínky k obsahu těchto stránek, napište nám.