Úvod Latinská Amerika Subsaharská Afrika Blízký východ Asie Tichomoří O těchto stránkách
Šrí Lanka
Přehled politického vývoje

504 před n. l. - podrobení původních obyvatel přistěhovalci z Indie (nejvýznamnější z nich Sinhálci).

3. století před n. l. - zaveden buddhismus, začátek příchodu Tamilů z Indie.

Od 8. století n. l. - větší pronikání Tamilů z Indie, Sinhálci vytlačováni na jih ostrova. Obě etnika zakládají svoje státy.

1505 - příchod prvních Portugalců.

1656 - ostrov ovládnut Nizozemci.

1785-96 - ostrov dobyli Britové, kteří zde zřídili korunní kolonii (1798). Britové používají tamilské dělníky při práci na čajových, kávových a kakaových plantážích v jižní Indii.

Období mezi světovými válkami - aktivizace národně osvobozeneckého hnutí, v roce 1931 Britové zavedli volební právo a podíl domorodců na moci.

1948 - nezávislost Cejlonu, hlavou státu nadále britský panovník, zastupovaný generálním guvernérem.

1949 - propuštění tamilských dělníků pracujících na indických plantážích.

1956 - sinhálský nacionalismus vedl ke zvolení Solomona Bandaranájaky ministerským předsedou, sinhálština oficiálním jazykem, Sinhálci upřednostňováni.

1959 - Bandaránájaka zavražděnbuddhistickým mnichem, nahrazen svou ženou Sirimáyó (ministerskou předsedkyní v letech 1960-65, 1970-77 a 1994-???????). Za ní provedena řada reforem včetně znárodňování majetku zahraničních společností.

1971 - sinhálské marxistické povstání vedené srudenty a aktivisty.

1972 - vyhlášena republika Šrí Lanka.

1976 - rostoucí napětí v Tamily obývaných částech země (sever a východ), vytvořena organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu.

1977 - v tamilských oblastech zvítězila ve volbách separatistická Tamilská sjednocená fronta osvobození.

1983 - protitamilské nepokoje, během kterých zemřelo několik set Tamilů.

1985 - první neúspěšné pokusy o mírové rozhovory mezi vládou a Tygry pro osvobození tamilského Ílamu.

1987 - vytvoření nových správních jednotek v Tamily obývaných oblastech. Dosaženo dohody s Indií o vyslání indických mírových sil.

1988 - kampaň levicových sil a nacionalistů proti dohodě s Indií.

1990 - indičtí vojáci opouštějí Šrí Lanku, eskalace bojů mezi vládou a tamilskými separatisty.

1992 - vznik Lidové aliance (PA, blok 9 levicových stran, včetně KS Šrí Lanky).

1993 - při bombovém útoku zabit prezident Premadasa.

1994 - PA vyhrála parlamentní volby, prezidentkou zvolena předsedkyně PA Kumaratungová (dcera Sirimáyó Bandaránájakové), která slíbila ukončit válku. Zahájeny mírové rozhovory s povstalci.

1995 - konec mírových jednání, obnovení násilí.

1996 - rozšířen výjimečný stav na celou zemi.

1999 - během prezidentské kampaně byla Kamaratungová zraněna při bombovém útoku. Znovu zvolena prezidentkou.

2000 - pokračující násilí, PA prezidentky Kumaratungové opět vyhrála parlamentní volby.

2001 - prezidentka Kumaratungová rozpustila parlament, aby se tak vyhnula vyslovení nedůvěry její vládě. Na základě prosincových voleb, ve kterých těsně zvítězila opoziční Sjednocená národní strana, vytvořena nová vláda vedená Ranilem Wickramasinghem.

2002 - podepsána Norskem zprostředkovaná dohoda o trvalém příměří s povstalci. Začátek mírových jednání, Tamilové by měly získat na severu a východě země autonomii.

2003 - tamilští Tygři opouštějí mírová jednání. 200 lidí přišlo o život při dosud největších záplavách. V listopadu prezidentka Kumaratungová propustila tři ministry a na dva týdny pozastavila činnost parlamentu kvůli sporům s vládou o mírový proces.

2004 - v předčasných parlamentních volbách získala strana PA prezidentky Kumaratungové 105 z 225 křesel, ministerským přeedsedou jmenován Mahinda Radžapakse. Mohutné přílivové vlny tsunami vyvolané zemětřesením u indonéského pobřeží si vyžádali na Šrí Lance kolem 30 tisíc lidských životů. Stovky tisíc lidí přišly o své domovy, vyhlášena národní katastrofa.

2005 - dosažena dohoda o rozdělení pomoci po tsunami v hodnotě asi 3 mld. USD mezi Sinhálce, Tamily a muslimy. Sinhálská nacionalistická strana JVP vystoupila na protest proti tomu z vládní koalice. Po zavraždění ministra zahraničních věcí vyhlášen výjimečný stav. Ministerský předseda Mahinda Radžapakse vyhrál prezidentské volby.

2006 - v únoru vláda a tamilští Tygři vyhlásili, že budou respektovat příměří dohodnuté v roce 2002. V dubnu a v následujících měsících však opět eskalovalo násilí, boje a bombové útoky. Tamilští Tygři trvají na výměně většiny členů z 65-členné Monitorovací mise na Šrí Lance z důvodu zákazu, který na tuto organizaci uvalila Evropská unie. V srpnu byly na severovýchodě ostrova Zaznamenány další těžké boje mezi vládními jednotkami a povstalci, při kterých byly zabity stovky lidí.

Použité a dopoučené informační zdroje

Tištěné publikace a časopisy:

Elektronické zdroje:
Chcete-li si ověřit dostupnost publikací v některých českých knihovnách, můžete použít Jednotnou informační bránu.
Tyto stránky vznikly v rámci interního grantového projektu VŠE v Praze č. IG 12/05.
Pokud máte nějaké připomínky k obsahu těchto stránek, napište nám.